Rīgas pils konventa restaurācijas projekta ietvaros tika atjaunots viens no nozīmīgākajiem Latvijas vēsturiskajiem objektiem – 16. gadsimtā būvētais pils apjoms, kurā mūsdienās atrodas Latvijas Nacionālais vēstures muzejs. Projekta komandas galvenais mērķis bija radīt vizuālu identitāti, kas kalpotu gan kā muzeja tēls, gan kā pamats turpmākajiem pils atjaunošanas posmiem. Restaurācijas darbi ietvēra fasāžu atjaunošanu, telpu plānojuma strukturēšanu, vēsturisko apjomu rekonstrukciju un sarežģītus restaurācijas risinājumus.
Balstoties uz KRASSKY komandas profesionālo reputāciju un līdzšinējo pieredzi darbā ar gaismu arhitektūras zīmolu Erco, projekta arhitekts Reinis Liepiņš (Sudraba arhitektūra) pieaicināja KRASSKY izstrādāt alternatīvu risinājumu iepriekš radītajam standartizētajam apgaismojuma projektam. Lai saglabātu arhitektūras integritāti, bija nepieciešama pieeja, kas organiski iekļautos vēsturiskajā vidē, nevis to traucētu. Rezultātā KRASSKY gaismu arhitekts Pēteris Ponnis radīja apgaismojuma koncepciju, kas pielāgota pils sarežģītajai ģeometrijai un autentiskajam raksturam. Prioritātes apgaismojuma projektā bija vēsturiskās substances respektēšana un lietotājiem draudzīgi risinājumi, kas nozīmēja diskrētu gaismekļu dizainu un izvietojumu. Īpaša vēlme no pasūtītāja bija apaļas formas gaismekļi.
Gaismas projekta sākotnējā posmā gaismu arhitekts rūpīgi iepazinās ar esošo apgaismojuma plānu un veica nakts paraugdemonstrējumus un pilotmērījumus, lai atrastu piemērotākos gaismas staru veidus, gaismekļu novietojumu un to optimālo skaitu. Risinājumu izstrādē būtiska nozīme bija mitrumizturībai (īpaši pagrabstāvā un ārtelpās), gaismekļu elastīgai regulējamībai, kā arī apgaismojumam, kas nežilbina. Projekta pamatā izmantoti tādi zīmoli kā Erco, Occhio, iGuzzini un Lightnet.
Tā kā ēkas sienās un griestos nebija iespējams iestrādāt komunikācijas, tika radīta viena no galvenajām inženiertehniskajām inovācijām šajā projektā – brīvstāvošas kolonnas ar apgaismojumu un videonovērošanu. Kolonnās iebūvētā sliede ļāva uz tās brīvi izvietot gaismekļus, kā arī integrēt evakuācijas apgaismojumu. Tehniski sarežģīta ir arī Lightnet rinķa formas gaismas sistēma ieejas vestibilā. Tajā iebūvēti regulējami prožektori, kas viendabīgi izgaismo griestus un telpu, un arī tā ir aprīkota ar evakuācijas apgaismojumu.
KRASSKY ieguldījums nodrošināja, ka Rīgas pils apgaismojums ne tikai tehniski atbilst mūsdienu prasībām, bet arī harmoniski papildina telpu kultūrvēsturisko vērtību.
Projekta koncepts un realizācija: Sudraba arhitektūra (Reinis Liepiņš) un MARK arhitekti (Anastasija Pimenova)
Gaismu arhitekts: Pēteris Ponnis, KRASSKY
Gads: 2023
Vieta: Pils laukums 3, Rīga, Latvija
Platība: 4400 m2